Je liečebná metóda, pri ktorej sa využívajú rovnaké metódy ,
aké používa pri liečení a prevencii chorôb akupunktúra.
Aku sa
prekladá ako presnosť alebo starostlivosť. Spočíva v nájdení vhodného
bodu (teoreticky známeho a popísaného) a jeho stlačení pomocou prstov
alebo palca, niekedy aj s použitím iného nástroja.
Body sú rozmiestnené v skupinách na povrchu tela a spojené dráhami nazývanými meridiány. Vnútorným cieľom týchto dráh sú orgány v tele. V dráhach prúdi čchi a celá sieť sa nakoniec spája podobne ako krvný obeh.
Na základe znalostí týchto bodov a dráh pôsobíme napríklad aj na orgán, ktorý je od bodu značne vzdialený.
Je liečebná metóda, ktorá využíva aplikáciu ihiel do rôznych častí ľudského organizmu. Spočíva v zapichnutí veľmi tenkej ihly do tzv. akupunktúrneho bodu, čo je bod na tzv. meridiáne (dráha alebo energetický kanál na tele).
Kedysi sa pri bankovanie používali drevené, bambusové, hlinené alebo kamenné nepriepustné nádoby v tvare valca s jedným otvoreným koncom. Na ošetrované miesto tela sa priložil napríklad črienok chleba, do ktorého sa zapichla malá horiaca sviečka alebo horiace drievko, a potom sa toto všetko byla prikrylo nádobou, ktorá sa po vyhorení kyslíku v priestore prisala na telo.
V dnešnej dobe se používajú prevažne sklenené banky a terapia sa vykonáva takto:
Ošetrované miesto je dobré kvôli lepšej priľnavosti potrieť napríklad mastným krémom. Pripravíme si lieh, nehorľavú špajlu s trochou vaty, namotanej na jednom konci, a napríklad horiacu sviečku. Do jednej ruky zoberieme banku, do druhej špajlu s vatou (vatu namočíme do liehu a zapálime). Je nutné pracovať rýchlo a tesne nad ošetrovaným miestom. Do banky sa na okamih vloži horiaca vata na špajly a potom sa banka priloží na ošetrované miesto. Vzduch v banke se zohreje. Po priložení na telo sa vzduch v banke ochladí, zmenší svoj objem a vytvorí v banke podtlak, ktorý vtiahne kožu dovnútra. Banka sa prisaje.
Banku je možné nechat na mieste prisatia alebo s ňou pohybovať (masážne banky). Vždy je dôležité pracovať s vydezinfikovanými bankami.
Jedným z najcharakteristickejších rysov čínskeho liečiteľstva je celostný prístup. Človek sa berie jako neoddeliteľná súčasť prírody, ako nejaká zmenšenina vesmíru, v ktorej prebiehajú všetky procesy rovnakým zpôsobem ako vo vesmíre.
Čchi je prapôvodná substancia - energia z ktorej svet pozostáva.
U človeka má čchi dva zdroje vzniku:
Vrodená čchi tvorí základnú konštitúciu človeka a sídli v ladvinách. Táto čchi sa každým dňom stále zmenšuje a nie je možné doplniť ju. Keď sa úplne vyčerpá, znamená to koniec života.
Získaná čchi je ovplyvňovaná nami - našim spôsobom života.
Zatiaľ, čo vrodená čchi nám bola daná, množstvo získanej môžeme ovplyvniť sami.
Ten, kto sa neustále preťažuje, žije uponáhľaným a napätým životom, nesprávne dýcha a stravuje sa zle, zmenšuje množstvo svojej získanej čchi, a tým aj svojich síl.
Naopak - zdravým životným štýlom môžeme čchi posilňovať.
Pulsová diagnostika patří k nejdůležitějším a nejpropracovanějším metodám vyšetřování v tradiční čínské medicíně.
Dle její filozofie je čchi smíchána s krví a orgány jsou jejími zásobárnami. Jednotlivé orgány přispívají k tvorbě tepové vlny a mají jakoby svůj puls, který lze na jistých místech těla zjišťovat. Disharmonie jakéhokoliv orgánu (porucha jeho čchi) se tedy odráží v pulzu. Prakticky se provádí nejčastěji pohmatem 3 prstů (ukazováčkem, prostředníčkem a prsteníčkem) na vnitřní straně předloktí dotyčného těsně nad uvolněním zápěstí. Vyšetřuje se tep na pravé i levé ruce a jednotlivé pozice daných 3 prstů označují blíže stav orgánů, se kterými tep v daném místě souvisí nejvíce.
Rozlišovacia diagnostika je jedným zo základných metód určovania príčiny chorôb. Zdravý organizmus sa vždy nejako prejavuje.
Rozlišovacia diagnostika sa riadi súborom príznakov, ktoré vyjadrujú odchýlku od projevov zdravého organizmu, a na ňu slúžia tzv. štyri vyšetrovania